"Enter"a basıp içeriğe geçin

IK Yazılımı Kullanmanın Avantajları

Eğer birden fazla çalışanın bulunduğu bir işletmenin sahibiyseniz insan kaynakları sürecini mutlaka kontrol altında tutmak zorundasınız. Bu iş verimliliğinizi ölçmenizi sağlar bu sayede düzeltmelere gidebilirsiniz. Günümüz Türkiye’sinde ne yazık ki birçok küçük ölçekli işletme işgücünü hala gelişigüzel bir elektronik tablo, belge ve kağıtlara yazılan sistem ile yönetiyor. Peki, çalışanlarınızı yönetmenize yardımcı olması için bir İK yazılımı kullanmanın faydaları tam olarak nedir?

Yönetimin Verimliliği

Sizin için çalışan birkaç düzineden fazla personeliniz varsa, yalnızca kağıt tabanlı bir sisteme güveniyorsanız, temel çalışan bilgilerini takip eden yöneticileriniz için personel yönetimi idari bir kabus haline gelebilir. “Ne kadar tatil yaptım?” Ve “Son 3 maaş bordürümün bir kopyasını alabilir miyim?” Gibi basit sorular son derece zaman alıcı hale gelecektir.

Düşük Maliyet

Verimlilik veya üretkenlik gibi daha az somut maliyetlerin yanı sıra, iyi bir İK sistemi ve bunu tamamlayan yazılım tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Bir şirkette çalışan tam zamanlı İK personeli sayısı için tipik bir kriter, 100 çalışan başına 1 İK uzmanıdır. Bazı yazılım çözümleriyle bu oran 140 çalışan başına yaklaşık 1 İK uzmanıdır, yani 280 çalışanı olan bir şirket, işgücü verilerini yönetmek için sadece daha az tam zamanlı bir personele ihtiyaç duymaktadır ve bu da yılda binlerce liralık işgücü tasarrufunun olmasını sağlayacaktır.

Bilgiye ulaşmak

Çalışanlarınızın verilerini takip etmek için e-tablolara ve belgelere güveniyorsanız, sonuçta bilgi siloları oluşturursunuz. Açıkçası, tuttuğunuz verilerin hassasiyetini ve güvenliğini dikkate almanız gerekir, ancak merkezi bir İK sistemi aracılığıyla doğru kişiler için erişilebilir hale getirerek daha fazla kişinin tuttuğunuz verileri iyi kullanmasına izin vermiş olursunuz.

Veri Analizi ve Bilgilendirilmiş Kararlar

Veri toplamak, bilinçli kararlar vermenize yardımcı olacak analitik fırsatlar sunar. Örneğin, bir departmanın yüksek performansla çalışan değerli personellerini keşfedebilirsiniz yada düşük performansla çalışanlarını. Buradan hareketle personelinizin hizmet içi eğitime ihtiyacı var mı? En iyi satış personeliniz kimler? Özellikleri nelerdir? Hepsi belirli bir eğitim kursuna katıldılar mı? Verileri toplarsanız, bunları sorgulayabilir ve kararlarınızı bilgilendirmek için bu analizi kullanabilirsiniz. Kağıt tabanlı bir sistem kullanarak aynı görüşü elde etmek için gereken çaba, bu tür analizleri olanaksız hale getirir.

Geliştirilmiş İletişim

Çoğu İK sistemi bir çalışan dizini içerecektir. Çalışanlar aynı kişilerle çalışma eğilimindedir ve bu nedenle iletişim bilgilerini alırken, çoğu zaman işlerinin yakın departmanlarının dışındaki meslektaşlarına ulaşmasını gerektirir. Tüm bu iletişim bilgileri bir dosya dolabında saklanırsa iletişimi büyük ölçüde yavaşlatır.

Mobil tarayıcılar veya özel uygulamalar aracılığıyla erişim sağlayan İK sistemleri, yolda çok fazla zaman harcayan çalışanlar için özellikle yararlıdır.

Risk azaltma

Yasal bir ihtilaf durumunda, bir çalışanın belirli bir politikadan haberdar edildiğini veya belirli bir ekipmanın nasıl kullanılacağı konusunda eğitildiğini nasıl kanıtlayabilirsiniz? E-posta iletişimi iyidir, ancak bir kişinin e-posta görmeyi reddettiği duyulmamıştır. Bugünün İK sistemlerinin çoğu, sadece bir çalışanın belirli bir mesaj gönderildiğini değil, aynı zamanda iletişimin içeriğini de kabul ettiğini gösteren bir kağıt izi sağlayan bir okuma ve kabul etme olanağı sunmaktadır.

Güvenlik ve Olağanüstü Durum Kurtarma

Tüm çalışan bilgilerinizi bir dosya dolabında tutarsanız, bu ne kadar güvenli? Kim erişebilir? Birinin ona erişmeye çalışıp çalışmadığını nasıl anlarsınız?

Modern İK sistemleri ile bilgi son derece güvenlidir, banka düzeyinde güvenliği düşünün.

Verilerinizin güvenliği bir şeydir, ancak bir yangın veya sel varsa ve bir süre ofislere erişemiyorsanız ne olur? Tüm bordro bilgileriniz yerinde depolanırsa insanlar yine de ödeme alır mı? Çoğu İK sistemi, yansıtılmış sunucularda barındırılması ve veritabanı yedeklemelerinin güvenli ayrı konumlarda tutulması gibi olağanüstü durum kurtarma özelliklerini içerecek ve sistemin en felaketli felaketlerde bile son derece hızlı bir şekilde geri yüklenmesini sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir