"Enter"a basıp içeriğe geçin

İnsan Kaynakları IK Yazılımı Kullanmanın Faydaları

Yıllar önce, İK departmanları çalışanlarının elektronik kayıtlarını tutmak istediğinde, yerel olarak barındırılan tek bir İK sistemi vardı. Bu personel takibi ve personel verimliliğini hesaplamak için özellikle IK Personellerini çok yoruyor ve ciddi zaman alıyordu. Neyse ki, İK sistemleri artık buluta taşınmış internet tarayıcılar tabletler ve telefonlardan bile erişilebilir hale gelmenin rahatlığı ve kendi içinde hesaplama ile ciddi zaman tasarrufu sağlamıştır.

Bir düzüneden fazla personeliniz varsa, yalnızca kağıt tabanlı bir sisteme güveniyorsanız, temel çalışan bilgilerini izlemek idari bir kabus haline gelebilir. Bununla birlikte, birçok şirket işgücünü hiç olmadığı kadar verimli bir şekilde yönetmektedir. Çalışanları yönetmek için kullanılan İK yazılımı tam da budur ve bunu benimsenmenin önündeki engeller büyük ölçüde azaltılmıştır.

İyi bir İK sistemi, sadece zaman ve çaba açısından değil, maliyetler açısından da uzun vadede paradan da tasarruf etmenizi sağlayabilir.
Bir şirkette çalışan ortalama tam zamanlı çalışan sayısı, 100 çalışan başına bir İK uzmanıdır. Bu oran vasıflı işçi başına yaklaşık bir saattir, yani personel verilerini kolayca yönetmek için tam zamanlı bir çalışana ihtiyaç duyarlar, yıllık maliyet çalışan başına yaklaşık 1,5 milyon TL’dir.

Çalışan verilerini takip etmek için e-tablolara ve dokümanlara güvendiğimizde, sonunda bilgi siloları oluşturuyoruz. Veri toplamak, bilinçli kararlar vermemize yardımcı olacak analitik olasılıkları açar.
Merkezi bir insan kaynakları sistemi aracılığıyla depolanan verileri doğru kişilere sunarak daha fazla insanın bu verileri daha iyi kullanmasını sağlayabilirsiniz. Tabii ki, saklanan verilerin hassasiyeti ve güvenliği dikkate alınmalıdır.

Örneğin, hangi bölümlerin özellikle yüksek bir ciro oranına sahip olduğunu veya aynı patron için hangi mezunların çalıştığını öğrenebilirsiniz. Bu, çok satan ve merkezi bir personel sisteminin faydalarına harika bir örnektir.

Kağıt tabanlı sistemlerle aynı kavrayışları elde etmek için gereken çaba, bu tür analizleri olanaksız kılmaktadır. Veri topladığınızda, verileri sorgulayabilir ve kararlarınızı etkilemek için analitiği kullanabilirsiniz.

Çoğu İK sistemi bir çalışan dizini içerecektir ve çalışanlar aynı kişilerle çalışma eğiliminde olduğu ve bu nedenle iletişim bilgilerine sahip oldukları için, yakın departmanlarının dışındaki meslektaşlarına ulaşılmasını gerektirir. Tüm iletişim bilgileri bir dosya dolabında saklanırsa iletişim yavaşlatılabilir.

Mobil tarayıcılar veya özel uygulamalar aracılığıyla erişimi sağlayan İK sistemleri, hareket halindeyken çok fazla zaman harcayan çalışanlar için iyi bir seçenektir. Çalışanların belirli bir politika hakkında bilgilendirildiğini veya belirli cihazları çalıştırmak için eğitildiklerini nasıl kanıtlayabilirsiniz?

Günümüzün İK sistemlerinin çoğu, bir çalışanın belirli bir mesaj alıp almadığını ve iletişimin içeriğinin kabul edilip edilmediğini gösteren bir kağıt izi sağlayan okuma ve kabul seçenekleri sunmaktadır. E-posta iletişimi iyidir, ancak birisinin bir e-posta görmeyi reddetmesi nadir değildir ve bu iyi bir şeydir.

Çalışan bilgilerini bir dosya dolabında tutarsanız, bu ne kadar güvenli olur? Birinin ona erişmeye çalıştığını bildiğinizde, ona kimin erişebileceğini ve onunla ne yaptığını bilmeniz gerekir.

Bordro verilerinizi bir web sitesinde sakladığınızda, bunun için ödeme alırsınız ve modern İK sistemleri ile bu bilgiler son derece güvenlidir. Çoğu sistem, yansıtılmış bir sunucuyu barındırma, veritabanı yedeklemelerini güvenli ve ayrı bir yerde tutma ve sistemi geri yükleme gibi güvenlik özelliklerine sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir